חמישים שנה. שישה ימים. תיקון ליל שבועות.
בית לתרבות עברית
EN
אירועים ופעילויות

לוח חגים ומועדים
חמישים שנה. שישה ימים. תיקון ליל שבועות.

לתמונות מהאירוע לחצו כאן

חמישים שנים ארוכות מתמודדת החברה הישראלית עם תוצאותיה של המלחמה הקצרה ביותר בתולדותיה. מלחמת ששת הימים. 1967. שישה ימים אשר שינו באופן מהותי את פני החברה הישראלית, את הגבולות, את מאזן הכוחות האיזורי ואת השיח היהודי-ערבי. חמישים שנים ארוכות בהן גליהם ואדוותיהם של שישה ימים עדיין מכים בנו בעצמה. לאיזה כיוון? תלוי את מי שואלים.

50 אינו רק ציון מספר עגול. בתרבות העברית "חמישים שנה" הן שנת "היובל", מדובר ברעיון מהפכני של שמיטה מוחלטת. שמיטה של חובות, הלוואות, ביטול יחסי עבד ואדון. זמן שרירותי בו נדרשים היחיד והחברה להיפוך רדיקלי בתנועה האנושית הבסיסית. היפוך מעשי וגם מחשבתי ורגשי. במקום  לאחוז, לנכס, לרכוש ולבסס - שנת היובל מבקשת  לשחרר, להרפות. לקדש את השמיטה, לא את האחיזה.

" וְקִדַּשְׁתֶּם אֵת שְׁנַת הַחֲמִשִּׁים שָׁנָה וּקְרָאתֶם דְּרוֹר בָּאָרֶץ לְכָל יֹשְׁבֶיהָ יוֹבֵל הִוא תִּהְיֶה לָכֶם..."  (ויקרא כה י)

עלמא, כמובילה בתחום התרבות העברית, מבקשת לראות בליל התיקון הזדמנות אמתית לשיח כן ואמיתי בענייני דיומא. והשנה, יעסוק התיקון במלחמה והשפעותיה על החברה הישראלית.

ננסה לגעת מתוך כנות ואמפתיה במוקדים כואבים של השלכות 1967, נבחן וננתח תהליכים הפוקדים את החברה הישראלית דרך הקשרים שונים: הגותיים, אמנותיים ופוליטיים, יהודיים וערביים. נברר  מושגי יסוד בשיח כמו "ציונות", "כיבוש", "ריבונות". נלמד על יהדות - על עם סגולה ועל זכויות אדם, על יחסי קדושה וריבונות בין עם למקום. נבחן את היחסים בין יהודים לערבים ואת היחסים של היהודים בינם לבין עצמם.

אנו מאמינים שבלימוד מעמיק של כל אלה טמונה האפשרות לתיקונם של האדם והחברה, של הארץ ויושביה.  

הערב יחולק לשלושה צירים, בית מדרש טקסטואלי, הרצאות, ומיצגי אמנות.

הערב יתקיים ביום שלישי  30 למאי, ה' סיון, בין השעות 22:00-02:00 בבית עלמא, רח' שד"ל 6, תל אביב.

בין המשתתפים:

פרופ' ישי רוזן צבי, נויה שגיב, דר' תומר פרסיקו, נירה פרג, יונתן הירשפלד, דר' רות קלדרון, ועוד...

פרטים נוספים בדף הפייסבוק של עלמא.

תכניית הערב: