אודות
בית לתרבות עברית
EN
אודות


אודות

עלמא בית לתרבות עברית בתל אביב, הינה עמותה ללא מטרות רווח אשר נוסדה בשנת 1996 על-ידי ד"ר רות קלדרון. ברוח התנועה הציונית הרוחנית, מבית מדרשם של אחד העם וח.נ. ביאליק, עלמא מגדירה את התרבות העברית כמקום המפגש של התרבות היהודית, הישראלית והכללית. בעלמא חוקרים את התרבות העברית, לומדים את מסורתה, דורשים אותה ברוח הזמן ונוטלים חלק בעיצוב פניה.

עלמא הייתה ועודנה חלוצה ופורצת דרך במאמציה לנכס מחדש את התרבות העברית לדורותיה ולהפוכה לנגישה, רלוונטית ואקטואלית בעבור הציבור הישראלי. כמו כן, עלמא פועלת לקידום ועידוד שיח יהודי פלורליסטי והייתה מהראשונים לפתוח את שערי בתי המדרש לחילוניים, לקיים תכניות וקורסים ייחודיים ללימוד התרבות העברית ולהציע פעילויות לקהל הרחב בנושא לוח השנה העברי ובכך לפתוח צוהר ולעורר עניין בלימוד מעמיק של ארון הספרים היהודי.

עלמא מציעה דרך ייחודית לחוות וללמוד את התרבות העברית; דרך המעודדת למדנות ועומק הנעה בין ישן וחדש, היוצאת מן ההווה הישראלי לעבר היהודי ובחזרה, איננה חוששת מביקורתיות ומהטלת ספק, מעניקה כלים לבירור שאלת הזהות הישראלית והיהודית, המתבקשים כ"כ בעת הזו, ומבקשת לייצר שיח חברתי תרבותי יהודי ההופך את התרבות העברית למרכיב מחייה, רלוונטי, משמעותי, מתחדש, ומעורר השראה בחיי היום יום ובעיצוב זהותם של הישראלים היהודיים החילוניים בישראל.

עלמא מקדישה תשומת לב מיוחדת לסוכני שינוי וקבוצות איכות משדות החינוך, החברה והתרבות בישראל. דרך הלמידה בעלמא מתפתחת מנהיגות אינטלקטואלית רוחנית חברתית ותרבותית בדמות משכיל ישראלי החש בבית במורשתו העברית והיהודית, ופניו לשנות ולהשפיע על השיח החברתי תרבותי בישראל. רוח המקום מהווה מקור השראה המזין את מחשבת הלומדים ובכך מפרה את עשייתם בשדות היצירה והמחשבה השונים במרחב הישראלי והיהודי.

הימצאותה של עלמא במרחב התל-אביבי איננה מקרית. העיר הינה חלק בלתי נפרד מאופייה הייחודי של עלמא ומן התפקיד החיוני והמרכזי שהיא ממלאת בהשפעה על עיצוב השיח והיצירה במרחב התרבותי חברתי בישראל.כתבו אלינו
: